تولید میوه خشک

شغل تولید میوه خشک

درباره درآمد و سود میوه خشک باید گفتک که میوه خشک کردن یکی از مشاغل پرسود است چون میوه خشک شده یکی از تنقلات و میان وعده‌های مناسب برای همه افراد، از کودکان  گرفته تا سالمندان و خانم‌های باردار، می باشد.در حقیقت بهتر است چیپس های میوه را جایگزینی برای تنقلات غیراستاندارد و فاقد غنای تغذیه ای موجود در بازار، همچون چیپس سیب‌زمینی پفک و کیک بنمایید.

نکته منفی تنقلاتی از این قبیل این است که برای مثال دیده شده که بخش زیادی از چیپس‌های سیب‌زمینی از روغن‌های غیراستاندارد و غیربهداشتی تولید می‌شود که می‌توانند سلامت کودکان و سالمندان را به خطر بیندازند.بد نیست بدانید که چیپس میوه اگر به طور اصولی و علمی تهیه شود.  قسمت اعظم ویتامین‌های موجود در میوه تازه را در خود حفظ کرده است.

بنابراین همین امتیاز آن را در بین تمام سلایق غذایی به یکی از سالم‌ترین و دلپذیرترین گزینه های خوراکی‌ها تبدیل کرده است.

سود و درآمد میوه خشک چقدر است؟

سود تولید میوه خشک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع میوه: قیمت میوه‌های مختلف متفاوت است. میوه‌های خشک شده گران‌تر از میوه‌های تازه هستند.
روش خشک کردن: روش‌های مختلف خشک کردن میوه‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند.
هزینه‌های تولید: هزینه‌های تولید شامل هزینه‌های مواد اولیه، نیروی کار، انرژی و غیره می‌شود.
بازاریابی و فروش: اگر بتوانید محصولات خود را با قیمت مناسب و به بازارهای مناسب عرضه کنید، سود بیشتری خواهید برد.
به طور کلی، می‌توان گفت که سود تولید میوه خشک می‌تواند بین 50 تا 70 درصد باشد. به عنوان مثال، اگر شما 10 کیلو سیب را کیلویی 5000 تومان خریداری کنید و از آن 1 کیلو سیب خشک تهیه کنید و سیب خشک را کیلویی 10000 تومان بفروشید، سود ناخالص شما به ازای هر کیلو سیب خشک 50000 تومان خواهد بود. اگر هزینه‌های تولید شما 10000 تومان در هر کیلو سیب خشک باشد، سود خالص شما 40000 تومان در هر کیلو سیب خشک خواهد بود.

بنابراین، می‌توان گفت که تولید میوه خشک یک کسب و کار پر سود است. البته، برای موفقیت در این کسب و کار، باید به عواملی مانند انتخاب نوع میوه مناسب، روش خشک کردن مناسب، بازاریابی و فروش مناسب توجه کنید.

در اینجا چند نکته برای افزایش سود تولید میوه خشک آورده شده است:

از میوه‌های تازه و باکیفیت استفاده کنید.
از روش‌های خشک کردن کارآمد استفاده کنید.
از تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن استفاده کنید.
بازاریابی و فروش محصولات خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید.
با رعایت این نکات می‌توانید سود تولید میوه خشک خود را افزایش دهید.

خشک کردن میوه با دستگاه

لازم به ذکر است که درگذشته نیز جهت نگهداری میوه و سبزی‌ها به مدت طولانی آن ها را تبدیل به چیپس خشک می‌کردند. البته در مقام مقایسه، بافت و طرز آماده‌سازی چیپس میوه در زمان گذشته با امروز فرق هایی داشته است. مثلا در گذشته از آفتاب برای خشک‌کردن استفاده می‌شده اما امروز با دستگاه میوه خشک کن از اکثر میوه‌ها می‌توان چیپس میوه تهیه کرد و هر کدام از انان هم طعم متمایزی را نسبت به بقیه دارند که قادرند تا سلایق مختلف را تامین نمایند.

جالب است بدانیم که ماندگاری میوه خشک یا همان چیپس میوه در قیاس با میوه تازه، بیشتر است و برخی افراد به ویژه خانم های خانه دار قبل از آنکه میوه‌ها در داخل یخچال خراب شوند آنها را به میوه خشک تبدیل می کنند که روش این کار هم بسیار ساده می باشد.

فرق میوه خشک و چیپس میوه در چیست؟

در واقع فرقی بین چیپس میوه و میوه خشک نیست و یکی هستند. و طرز تهیه میوه خشک و چیپس میوه دقیقاً مشابه به هم است.ضمناً در هر 2 میوه‌های یکسان به کار می‌رود ، بنابراین اینکه برخی فکر می‌کنند چیپس میوه و میوه خشک با یکدیگر تفاوت دارند صحیح نیست.

تهیه چیپس میوه

افراد برای خشک‌ کردن میوه از متدهای گوناگونی بهره می‌برند. خشک‌کردن میوه در آفتاب که از قدیم متداول بوده راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه آماده‌سازی چیپس میوه، می‌باشد.در این متد کافی است میوه‌ها را به اشکال دلخواه به شکل نازک خرد نمایید. و به طور منظم  و با حفظ فاصله آنها را در ظرفی که روی آن را با تور پوشانده‌اید بچینید.

چند روز تا آماده‌سازی وقت نیاز است و ممکن است حداکثر نهایتاً یک هفته کافی باشد. در سایر روش‌ها افراد از فر، دستگاه خشک‌کن، بخاری، شوفاژ و هر منبع حرارتی دیگر استفاده می‌کنند.

خرید میوه خشک

لازم به ذکر است اگر خودتان مایل به تهیه چیپس میوه نباشید ، فروشگاه های عرضه کننده محصولات ارگانیک که دارای محصولات کاملاً طبیعی هستندهم چیپس میوه را بدون هیچ‌گونه مواد شیمیایی افزودنی به فروش می‌رسانند. قبلا اشاره شد که در قدیم برای تهیه چیپس میوه از آفتاب کمک می‌گرفته اند اما برخی کارشناسان می گویند این روش خطراتی را به دنبال دارد.

مثلاً ممکن است انتقال بیماری‌های زیادی را به همراه داشته باشد و سلامتی افراد را تهدید کند. در این متد از کپک زدن میوه‌ها به عنوان خطری دیگر یاد شده است.اما در عوض امروزه به‌ وسیله دستگاه میوه خشک‌ کن صنعتی هوشمند و قابل تنظیم می‌توان چیپس میوه‌را بسیار بهداشتی تر، باکیفیت تر و حتی مناسب برای اهداف صادراتی به خارج از کشور تولید نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *