میوه خشک شده

میوه خشک یکی از تنقلات و میان وعده‌های مناسب برای همه افراد، از کودکان  گرفته تا سالمندان و خانم‌های باردار، می باشد.در حقیقت بهتر است چیپس های میوه را جایگزینی برای تنقلات غیراستاندارد و فاقد غنای تغذیه ای موجود در بازار، همچون چیپس سیب‌زمینی پفک و کیک بنمایید.
میوه خشک یکی از تنقلات و میان وعده‌های مناسب برای همه افراد، از کودکان  گرفته تا سالمندان و خانم‌های باردار، می باشد.در حقیقت بهتر است چیپس های میوه را جایگزینی برای تنقلات غیراستاندارد و فاقد غنای تغذیه ای موجود در بازار، همچون چیپس سیب‌زمینی پفک و کیک بنمایید.
خشک کردن میوه

آنچه در ادامه میخوانید

میوه خشک یکی از تنقلات و میان وعده‌های مناسب برای همه افراد، از کودکان  گرفته تا سالمندان و خانم‌های باردار، می باشد.در حقیقت بهتر است چیپس های میوه را جایگزینی برای تنقلات غیراستاندارد و فاقد غنای تغذیه ای موجود در بازار، همچون چیپس سیب‌زمینی پفک و کیک بنمایید.نکته منفی تنقلاتی از این قبیل این است که برای مثال دیده شده که بخش زیادی از چیپس‌های سیب‌زمینی از روغن‌های غیراستاندارد و غیربهداشتی تولید می‌شود که می‌توانند سلامت کودکان و سالمندان را به خطر بیندازند.بد نیست بدانید که چیپس میوه اگر به طور اصولی و علمی تهیه شود.  قسمت اعظم ویتامین‌های موجود در میوه تازه را در خود حفظ کرده است.

بنابراین همین امتیاز آن را در بین تمام سلایق غذایی به یکی از سالم‌ترین و دلپذیرترین گزینه های خوراکی‌ها تبدیل کرده است.

خشک کردن میوه

لازم به ذکر است که درگذشته نیز جهت نگهداری میوه و سبزی‌ها به مدت طولانی آن ها را تبدیل به چیپس خشک می‌کردند. البته در مقام مقایسه، بافت و طرز آماده‌سازی چیپس میوه در زمان گذشته با امروز فرق هایی داشته است. مثلا در گذشته از آفتاب برای خشک‌کردن استفاده می‌شده اما امروز این نقش را بیشتر دستگاه‌های صنعتی بر عهده دارند. امروزه از اکثر میوه‌ها می‌توان چیپس میوه تهیه کرد و هر کدام از انان هم طعم متمایزی را نسبت به بقیه دارند که قادرند تا سلایق مختلف را تامین نمایند.

جالب است بدانیم که ماندگاری میوه خشک یا همان چیپس میوه در قیاس با میوه تازه، بیشتر است و برخی افراد به ویژه خانم های خانه دار قبل از آنکه میوه‌ها در داخل یخچال خراب شوند آنها را به میوه خشک تبدیل می کنند که روش این کار هم بسیار ساده می باشد.

فرق میوه خشک و چیپس میوه در چیست؟

در واقع فرقی بین چیپس میوه و میوه خشک نیست و یکی هستند. و طرز تهیه میوه خشک و چیپس میوه دقیقاً مشابه به هم است.ضمناً در هر 2 میوه‌های یکسان به کار می‌رود ، بنابراین اینکه برخی فکر می‌کنند چیپس میوه و میوه خشک با یکدیگر تفاوت دارند صحیح نیست.

تهیه چیپس میوه

افراد برای خشک‌ کردن میوه از متدهای گوناگونی بهره می‌برند. خشک‌کردن میوه در آفتاب که از قدیم متداول بوده راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه آماده‌سازی چیپس میوه، می‌باشد.در این متد کافی است میوه‌ها را به اشکال دلخواه به شکل نازک خرد نمایید. و به طور منظم  و با حفظ فاصله آنها را در ظرفی که روی آن را با تور پوشانده‌اید بچینید. چند روز تا آماده‌سازی وقت نیاز است و ممکن است حداکثر نهایتاً یک هفته کافی باشد. در سایر روش‌ها افراد از فر، دستگاه میوه خشک‌کن، بخاری، شوفاژ و هر منبع حرارتی دیگر استفاده می‌کنند.

خرید میوه خشک

لازم به ذکر است اگر خودتان مایل به تهیه چیپس میوه نباشید ، فروشگاه های عرضه کننده محصولات ارگانیک که دارای محصولات کاملاً طبیعی هستندهم چیپس میوه را بدون هیچ‌گونه مواد شیمیایی افزودنی به فروش می‌رسانند.

قبلا اشاره شد که در قدیم برای تهیه چیپس میوه از آفتاب کمک می‌گرفته اند اما برخی کارشناسان می گویند این روش خطراتی را به دنبال دارد.مثلاً ممکن است انتقال بیماری‌های زیادی را به همراه داشته باشد و سلامتی افراد را تهدید کند. در این متد از کپک زدن میوه‌ها به عنوان خطری دیگر یاد شده است.اما در عوض امروزه به‌وسیله دستگاه میوه خشک‌ کن صنعتی هوشمند و قابل تنظیم می‌توان چیپس میوه‌ه= را بسیار بهداشتی تر، باکیفیت تر و حتی مناسب برای اهداف صادراتی به خارج از کشور تولید نمود.

share this recipe:
دستگاه انگور خشک کن
میوه خشک کن

دستگاه خشک کن انگور

دستگاه خشک کن انگور چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟ آیا دستگاه انگور خشک کن با دستگاه خشک کن میوه تفاوت دارد؟ مدت زمان تبدیل انگور به کشمش یا مویز با دستگاه خشک کن چقدر است؟ آیا انگوری که با دستگاه خشک میشود نسبت به خشک شدن سنتی تفاوت زیادی دارد؟ … ادامه مطلب

ادامه خواندن »
خانه درباره ماماشین آلاتمشاوره